ابزار وبمستر

اصلاحات سازمان تأمين اجتماعي در دولت نهم
معرفی وبلاگ
بازدید کننده ی گرامی؛ این وبلاگ با توجه به نامگذاری امسال به عنوان سال "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی، در جهت گسترش و حمایت از تولیدات داخلی و ملی ایجاد شده است. شما عزیزان نیز با بیان نظرات و به خصوص انتقادات خود می توانید در جهت بهتر شدن وبلاگ با ما همکاری فرمایید.
صفحه ها
دسته
آرشیو
لینک دوستان
پیوندهای مرتبط
لوگوی وبلاگ ما

ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی

لوگوی دوستان
ابزارها و برنامه ها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 600260
تعداد نوشته ها : 1651
تعداد نظرات : 97
 حمايت از توليد ملي
این سایت را حمایت می کنم
کلیپ صوتی وبلاگ
اصلاحات سازمان تأمين اجتماعي در دولت نهم

سازمان تأمين اجتماعي يكي از بزرگترين سازمان‌هاي بيمه‌اي كشور است كه با توجه به تنوع كاري و گستردگي مخاطبين، نقش مهمي در تحقق عدالت اجتماعي و توسعه پايدار كشور ايفا مي‌كند. اين سازمان ضامن امنيت خاطر، اميد به آينده و پويايي مولدين جامعه است. در اين راستا، يكي از اهداف مهم و كليدي سازمان تأمين اجتماعي به ويژه در دولت نهم، ايجاد تسهيلات لازم در روند خدمات به مخاطبين، حذف ايستگاه‌هاي غير ضروري در فرآيند طراحي و اجراي برنامه‌ها به ويژه در زمينه ارايه خدمت بهينه به بيمه‌شدگان، بازنشستگان و كارآفرينان است. ‌
از آنجا كه سازمان تأمين اجتماعي به عنوان نهاد محوري در جهت تحقق اهداف عدالت‌خواهانه دولت حركت مي‌كند، طي دو سال اخير، اقدامات قابل توجهي جهت آسان‌سازي انجام امور مراجعان و مخاطبان تأمين اجتماعي در حوزه‌هاي اجرايي صورت داده است.


اصلاحات سازمان تأمین اجتماعی در دولت نهم

سازمان تأمین اجتماعی یکی از بزرگترین سازمان‌های بیمه‌ای کشور است که با توجه به تنوع کاری و گستردگی مخاطبین، نقش مهمی در تحقق عدالت اجتماعی و توسعه پایدار کشور ایفا می‌کند. این سازمان ضامن امنیت خاطر، امید به آینده و پویایی مولدین جامعه است. در این راستا، یکی از اهداف مهم و کلیدی سازمان تأمین اجتماعی به ویژه در دولت نهم، ایجاد تسهیلات لازم در روند خدمات به مخاطبین، حذف ایستگاه‌های غیر ضروری در فرآیند طراحی و اجرای برنامه‌ها به ویژه در زمینه ارایه خدمت بهینه به بیمه‌شدگان، بازنشستگان و کارآفرینان است. ‌
از آنجا که سازمان تأمین اجتماعی به عنوان نهاد محوری در جهت تحقق اهداف عدالت‌خواهانه دولت حرکت می‌کند، طی دو سال اخیر، اقدامات قابل توجهی جهت آسان‌سازی انجام امور مراجعان و مخاطبان تأمین اجتماعی در حوزه‌های اجرایی صورت داده است.

 

 


اصلاحات نهم


از جمله مهمترین اصلاحات انجام شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1) افزایش مدت اعتبار دفترچه‌های درمانی و تحویل یک روزه دفترچه‌ به مردم در تمامی شعب. پیش از این، دفترچه‌های درمانی تنها در شعبه اصلی قابل تمدید اعتبار یا تعویض بود و مدت اعتبار محدود دفترچه‌های درمانی و نوبت‌های طولانی برای تعویض دفترچه‌ها، باعث تعدد مراجعه و نارضایتی بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران می‌شد.‌
2) حذف الزام انجام معاینات پیش از صدور نخستین دفترچه درمانی و اعتماد به بیمه‌شدگان براساس فرم خوداظهاری در زمینه سوابق بیماری‌های قلبی. این مسأله منجر به رضایت بیمه شدگان شده و سرعت صدور دفترچه را افزایش داده است. ‌
3) اصلاح شیوه‌های بازرسی بیمه‌ای از کارگاه‌ها با تأکید بر ضرورت اعتمادسازی با شرکای اجتماعی و حفظ شئونات شغلی کارفرمایان در عین توجه به حقوق بیمه‌ای کارگران.
4) افزایش مدت اعتبار نسخ دارویی و آزمایشگاهی تجویز شده در دفترچه‌های درمانی برای جلوگیری از الزام مراجعه مجدد بیمه شده به پزشک.
5) پیشگامی در فراهم سازی امکان مراجعه بیمه‌شدگان به بیمارستان غیرطرف قرارداد و بازپرداخت هزینه‌های درمانی آنان براساس تعرفه‌های مورد عمل در بخش دولتی. شایان ذکر است این امکان از اوایل سال 1385 برای بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی فراهم شده است در حالی که سایر بیمه‌شدگان به تازگی و براساس مصوبه مجلس این امکان را یافته‌اند. ‌
6) تسهیل شرایط برقرای مستمری بازنشستگی و کاهش مدت زمان صدور احکام برقراری مستمری به کمتر از ده روز، در مقایسه با مدت متوسط بیش از سه ماهه در سال‌های گذشته.
7) تسهیل شیوه‌های پرداخت مستمری به بازنشستگان و سایر گروه‌های مستمری‌بگیر از طریق زمان‌بندی مراجعه براساس حروف الفبا و تشکیل شعب ویژه بانک رفاه برای ارایه خدمات به مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی.
8) ایجاد شعب حل اختلاف برای بررسی مجدد پرونده‌های مطرح شده در هیأت‌های بدوی و تجدیدنظر حل اختلاف در زمینه بدهی‌های بیمه‌ای کارفرمایان، به منظور به حداقل رساندن موارد شکایت به مراجع قانونی با کاهش جدّی در آمار شکایات ارجاعی.
9) ایجاد شعب سیار بیمه‌ای برای تسهیل دسترسی به خدمات بیمه‌ای به ویژه در مناطق محروم و مناطقی که استانداردهای لازم را برای ایجاد شعب دایمی از نظر تعداد بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران و کارگاه‌های مشمول قانون تأمین اجتماعی احراز نکرده‌اند. ‌
10) تسهیل شرایط پرداخت حق بیمه و ارایه لیست حق بیمه از سوی کارفرمایان در تمامی شعب بانک رفاه. در طرح جدید، کارفرمایان می‌توانند حق بیمه کارگران کارگاه خود را در هر یک از شعب بانک رفاه واریز و فیش پرداخت آن را به همراه لیست حقوق و دستمزد به هر طریق از جمله پست یا پیک به شعب ارسال کنند. ‌
11) بازنگری در ضوابط نحوه ارایه حمایت کمک بارداری. بر اساس این دستورالعمل در مواردی که مدت استراحت‌های زایمان که از سوی بیمه‌شدگان زن ارایه می‌شود، صرفاً در حد مقرر در قانون ترویج تغذیه با شیر مادر مصوب مجلس شورای اسلامی و حداکثر با مدت 4 ماه همراه با شیردهی باشد، نیازی به اخذ تأییدیه پزشک معتمد نیست و تنها با ارایه گواهی پزشک یا بیمارستان و تصویر گواهی ولادت یا شناسنامه فرزند، کمک هزینه بارداری به مدت مذکور قابل پرداخت است.
12) اجرای طرح معاینه و ویزیت بیماران دچار محدودیت‌های حرکتی. ‌
13) پیشگامی در اجرای داوطلبانه مصوبه دولت نهم در مورد کارکنان شرکتی دستگاه‌های دولتی و برنامه‌ریزی برای تبدیل وضعیت 14 هزار نفر از کارکنان شرکتی سازمان به قراردادی به عنوان نخستین نهاد عمومی غیردولتی.
14) باز تعریف شیوه‌های مدیریت مراکز درمانی سازمان و تدوین طرح اداره این مراکز در قالب مؤسسات مستقل وابسته به سازمان و زیرنظر هیأت مدیره منتخب، با هدف جلوگیری از روند فزآینده و شتابان هزینه‌های درمانی و ارایه خدمات با کیفیت به مردم با حداقل هزینه.
15) تسهیل شیوه پرداخت کمک هزینه کفن و دفن به بازماندگان بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران متوفی در سازمان بهشت زهرا (س.) براساس موافقت‌نامه منعقده، هزینه‌های کفن و دفن بیمه‌شدگان را از کل مبلغ کمک هزینه یاد شده کسر و باقیمانده آن را در همان محل به بازماندگان قانونی بیمه شده پرداخت می‌کند.‌
16) تسهیلات بیمه اختیاری از دیگر گام‌های اساسی در ارایه خدمت به بیمه‌شدگان می‌باشد. براساس این بخشنامه، با تسهیل بی‌سابقه این شرایط، مردان و زنانی که سن آنان به ترتیب از 45 و 40 سال بیشتر نباشد، با دارا بودن حداقل 360 روز سابقه پرداخت حق بیمه می‌توانند از این مزیت بهره‌مند شوند. همچنین مردان و زنانی که سن آنان بیش از سنین مذکور است، می‌بایست معادل مازاد سنی علاوه بر 360 روز دارای سابقه پرداخت حق بیمه نیز باشند و در نهایت، کسانی که حداقل ده سال پرداخت حق بیمه دارند، در هر سنی می‌توانند بیمه‌ اختیاری شوند.
17) ایجاد تسهیلات جدید و رفع مشکل دریافت وام بازنشستگان و مستمری‌بگیران از بانک‌های کشور. سازمان تأمین اجتماعی با صدور دستورالعمل جدید، موانع اداری را با تضمین بازپرداخت اقساط معوقه بازنشستگان و مستمری‌بگیران به بانک‌ها به ویژه بانک مسکن از پیش پا برداشت و به این ترتیب این افراد می‌توانند بدون مواجهه با مشکل از تسهیلات اعطایی بانکی استفاده کنند.

 

 


نگرش‌های مدیریتی


این سازمان در زمینه اصلاحات مدیریتی و نگرشی نیز اقدامات گسترده‌ای را انجام داده که به اهّم این تغییر نگرش‌ها اشاره می‌شود:


* بازسازی و بهسازی ساختار مدیریتی با تأکید بر ضرورت استقرار نظام مدیریت کیفی و با هدف تبدیل سازمان به سازمانی جوان، پویا، شاداب و خدمتگزار.

* اعتماد به بدنه کارشناسی سازمان و انتخاب مدیران جدید صف و ستاد از میان کارکنان متخصص، متعهد و دارای انگیزه.

* طرح‌ریزی و تدوین برنامه راهبردی آموزش و تربیت مدیران فردا با هدف شناسایی نخبگان و استعدادهای موجود در بدنه نیروی انسانی سازمان و آماده‌سازی آنان برای برعهده گرفتن مناصب مدیریتی در صف و ستاد.

* ایجاد تعادل و توازن منطقی در تعاملات سازمان با شرکای اجتماعی به ویژه کارگزاران و کارفرمایان و پرهیز از توجه افراطی به دیدگاه‌های یکی از طرفین به بهای نادیده گرفتن کامل انتظارات و خواسته‌های طرف دیگر.

* ترویج فرهنگ بیمه و آشناسازی مأموریت‌ها، توانمندی‌ها و محدودیت‌های سازمان با هدف منطقی‌سازی نظرات تصمیم‌گیران و پرهیز از نگاه حمایتی به این سازمان بیمه‌ای.

منبع: سایت اقتصاد ایران


اشتراک این مطلب در :

دسته ها : قانون كار
X